You are here: Profil Nyheder Nyheder 2011 Guld og sølv til Ægir ved de Nordiske Mesterskaber
 
 

Guld og sølv til Ægir ved de Nordiske Mesterskaber

Email Udskriv PDF
Nordiske Mesterskaber 2011
Ved weekendens Nordiske Mesterskaber i roning på Sorø Sø blev det til guld og 2 gange sølv til Roklubben Ægir.

Guldmedaljen stod Christian Due Nielsen for. Christian repræsenterede Danmark i junior otter sammen med juniorer fra Roskilde, Lyngby og Bagsværd. Den Danske otter sejrede med 20 sekunder ned til Norge på andenpladsen og næsten 40 sekunder til Sverige på tredjepladsen.

Anne Dsane Andersen var kommet på en stor opgave i Senior Dame singlesculler, hvor hun igennem hele banen kæmpede imod Norges Martha Helgeland. Efter en mellemspurt ved 1000 m havde Anne knap en længde ned til den norske roer, men da slutspurten blev sat ind var nordmanden foran og selv en fantastisk spurt fra Annes side var ikke nok. Anne blev slået med ca. 1 sekund.

Ægirs Sara Nissen og Marie Pietraszek roede i dobbeltfirer sammen med Hadsund Roklubs Trine Toft Andersen og Mette Noll Nielsen. Den Nordjyske dobbeltfirer måtte se sig slået af Sverige med under to sekunder. Præsentationen fra den Nordjyske konstellation var dog så overbevisende at pigerne blev udtaget til dette års junior VM, der foregår i Eton på den robane, som de olympiske konkurrencer skal afvikles på i 2012.

Sidste Ægir roer i et Nordisk Mesterskabs løb var Mathias Kristensen, der fik en fjerdeplads.

I dame dobbelsculler vandt Ægirs Maja Søndergaard Knudsen og Roskildes Signe Bech i dame dobbeltsculler søndagens løb.

Med venlig hilsen

Olav Knudsen

Roklubben Ægir